2024-04-11 / BRANDFULL

Employer Branding w produkcji – Jak stworzyć firmę, z której nie chce się odchodzić?

Myślisz, że za zatrudnianie i utrzymywanie pracowników w firmie odpowiedzialny jest tylko dział HR? To nie przysłowiowa Pani Anetka sprawia, że pracownicy chętnie wysyłają swoje CV na ogłoszenie o pracę i zostają w Waszej firmie na długo. Dużą rolę w tym procesie odgrywa Employer Branding, który chcemy Ci przybliżyć w tym artykule. Szczególną uwagę poświęcimy firmom produkcyjnym i przemysłowym, w których budowanie silnej marki pracodawcy jest bardzo istotne z uwagi na dużą fluktuację na stanowiskach zajmowanych przez tzw. blue collars.

 

W tej sekcji dostępna jest zawartość wideo. Wyraź zgodę marketingową na pliki cookie, aby móc ją zobaczyć.

 

Wykorzystaj Employer Branding

Skuteczne wykorzystanie Employer Brandingu, czyli połączenia działań marketingowych, PR-owych i HR-owych, niesie za sobą wiele korzyści w budowaniu silnej marki pracodawcy. Przekłada się to na zmniejszenie rotacji pracowników i konieczności częstych rekrutacji, co wpływa korzystnie na stabilność zespołu oraz efektywność działania firmy. Dodatkowo, dobrze wypracowany wizerunek pracodawcy przyciąga do organizacji najlepsze talenty, co z kolei przekłada się na podniesienie jakości pracy oraz innowacyjność w przedsiębiorstwie.

Czy dobra opinia firmy ma aż takie znaczenie? Oczywiście! Przeprowadzony przez Pracuj.pl w 2024 raport “Oczekiwania pracowników fizycznych i wyzwania dla pracodawców” wskazuje, że 72% badanych przywiązuje wagę do reputacji pracodawcy oraz jego wizerunku na rynku, uwzględniając między innymi rozpoznawalność i wiarygodność.

 

72 procent badanych przywiązuje wagę do reputacji pracodawcy oraz jego wizerunku

 

Jak widać, dla pracowników nie jest istotne tylko wynagrodzenie. Badanie Randstad z 2022 roku na temat Employer brand research pokazało, że firmy, które wspierają work-life balance, zostały wskazane przez 59% ankietowanych osób jako ich wybór podczas szukania pracy.

 

Sytuacja rynku pracy w obszarze firm produkcyjnych i przemysłowych

Warto zacząć od informacji, że pracownicy z tych sektorów to w większości pracownicy fizyczni, określani również jako blue collars.

Raport 2023 Niedobór Talentów w Polsce stworzony przez ManpowerGroup podaje, że 74% organizacji obszaru przemysłu i surowców odczuwa deficyt talentów na rynku pracy. Pokazuje to, jak ważny jest przemyślany i odpowiednio dopasowany do firmy Employer Branding, który może pozytywnie wpłynąć na proces rekrutacji, ale przede wszystkim na tworzeniu firmy, w której ludzie z przyjemnością zostają na dłużej.

 

74 procent organizacji obszaru przemysłu i surowców odczuwa deficyt talentów na rynku pracy

 

Skąd się bierze tak duży problem z zatrudnieniem pracowników fizycznych w obszarze firm produkcyjnych i przemysłowych? Co motywuje pracowników blue collars do nawiązywania współpracy? Według badania Pracuj.pl zmiana miejsca zatrudnienia jest bardzo powszechna, ponieważ aż 39 badanych zmieniło swoją pracę w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a 48% dokonało takiej zmiany przez ostatnie 2 lata.

Wszystkie te dane pokazują nam, że problem ze znalezieniem pracowników blue collars jest bardzo duży, a pracownicy często nie są przywiązani do miejsca pracy. Skupmy się więc na możliwościach firm, aby wzmocnić swoją pozycję na rynku i wyróżnić się na tle konkurencji.

 

Co motywuje blue collars do zmiany pracy?

Raport “Oczekiwania pracowników fizycznych i wyzwania dla pracodawców” stworzony przez Pracuj.pl przedstawia statystyki dotyczące powodów poszukiwania nowej pracy:

 • Wyższe wynagrodzenie wskazało 46% badanych
 • Brak możliwości rozwoju/awansu to powód do szukania nowej pracy dla 27% ankietowanych
 • 21% badanych wskazało poczucie bycia niedocenionym jako wystarczający motyw do zmiany zatrudniania
 • Zła atmosfera w obecnej firmie 14%
 • Poszukiwanie dodatkowego źródła dochodów 10%

 

Co motywuje blue collars do zmiany pracy?

 

Dla osób pracujących fizycznie i obecnie rozglądających się za nowymi możliwościami zatrudnienia, kluczowym czynnikiem motywującym jest pragnienie zwiększenia swoich dochodów. Ponadto, istotną rolę odgrywa brak perspektyw rozwoju w obecnym miejscu pracy oraz odczucie niedocenienia przez obecnego pracodawcę. Choć głównym impulsem do poszukiwania nowego zatrudnienia jest aspekt finansowy, to niebagatelne znaczenie ma również dążenie do dalszego rozwoju zawodowego oraz pragnienie bycia częścią środowiska, gdzie pracownicy czują się ważni i doceniani. Warto więc skupić się na działaniach Employer Brandingowych, które skutecznie podkreślą atrakcyjność firmy jako pracodawcy. Poprzez promowanie wartości firmy, oferowanie klarownych ścieżek rozwoju zawodowego oraz budowanie atmosfery zaufania i szacunku w miejscu pracy, można przyciągnąć oraz zatrzymać wykwalifikowaną kadrę. Dzięki temu firma może cieszyć się stabilnością zespołu, wyższą produktywnością oraz pozytywnym wizerunkiem, co z kolei sprzyja dalszemu rozwojowi i sukcesom organizacji.

 

Najważniejsze działania Employer Brandingowe w firmie produkcyjnej

Biorąc pod uwagę fakt, że młodzi specjaliści dużo bardziej niż wcześniejsze pokolenia zwracają uwagę na markę pracodawcy, należy zbudować pozytywny wizerunek, by przyciągnąć najlepszych. Ale jak to zrobić? Poznaj kilka najważniejszych działań Employer Brandingowych, które mogą przyczynić się do sukcesu Twojej firmy!

 

Zatroszcz się o swój branding

Żeby przekonać ludzi o tym, że Twoja firma jest miejscem, w którym warto pracować, należy rozpocząć działania od działań wizerunkowych zarówno online, jak i offline. Oznacza to, że należy zainwestować w spójny branding (więcej na temat brandingu znajdziesz w TYM wpisie). Ten element budowania marki pracodawcy obejmuje wiele aspektów, w tym:

 • identyfikacja wizualna (nazwa, logo, kolory firmowe)
 • styl komunikacji, misja i wartości
 • strona internetowa
 • profile w mediach społecznościowych
 • materiały promocyjne (broszury, ulotki, banery)
 • udział w eventach branżowych

 

Zatroszcz się o swój branding

 

Niech Twoja firma mówi za Ciebie

Silna kultura organizacyjna firmy pozytywnie wpływa na jej wizerunek. Pracownicy, którzy są częścią czegoś większego, budują więź z organizacją. Warto więc zaopiekować się swoimi pracownikami, bo to oni są najlepszą reklamą firmy. W dobie internetu nietrudno znaleźć opinie o firmie, a niezadowoleni pracownicy dość chętnie je piszą. Ważne jest więc zapewnienie dobrych warunków pracy, godnego wynagrodzenia i szerokiej oferty benefitów pozapłacowych. Jednym z rozwiązań podnoszących satysfakcję pracowników jest zapewnienie im darmowego zorganizowanego transportu do miejsca pracy. Dobrą praktyką jest cykliczne badanie opinii pracowników o firmie (anonimowe) i wprowadzanie zasugerowanych przez nich zmian. Dbałość o swoich pracowników sprawi, że sami staną się oni ambasadorami Twojej marki, przyciągając nowych specjalistów.

 

Postaw na rozwój

Jednym z najkorzystniejszych dla pracowników działań Employer Brandingowych jest inwestycja w rozwój. Skorzystają na tym nie tylko specjaliści, ale też sama firma. Przedsiębiorstwo produkcyjne może oferować programy szkoleniowe oraz wsparcie w rozwoju umiejętności pracowników. To pokaże zaangażowanie w rozwój kariery pracowników i może zwiększyć atrakcyjność firmy jako miejsca pracy.

 

Zaangażuj się w działania społeczne

Zaangażowanie w działania społeczne, takie jak wolontariat czy wsparcie lokalnych społeczności, może być dodatkowym elementem budowania pozytywnego wizerunku marki i przyciągania pracowników, którzy cenią społeczną odpowiedzialność biznesu. Takie wydarzenia warto promować w swoich kanałach social media, a także na kanałach zewnętrznych, takich jak prasa (internetowa i tradycyjna).

 

Bądź transparentny

Coraz więcej pracowników, oprócz wynagrodzenia i dobrych warunków pracy, przy zatrudnieniu bierze pod uwagę także takie czynniki jak: zrównoważone pozyskiwanie zasobów do produkcji czy inwestycje w odnawialne źródła energii. Jednak transparentność firmy, zwłaszcza oczami przyszłego pracownika może objawiać się także (a może przede wszystkim) jasnymi i przejrzystymi warunkami rekrutacji i zatrudnienia, a także jawnością wynagrodzenia już na wczesnym etapie rekrutacji. Dla obecnych pracowników ważnym aspektem będzie jawność płac, a także jasno podane wymagania, które należy spełnić, żeby dostać podwyżkę lub premię. Takie działania umożliwiają unikanie konfliktów spowodowanych różnicami w wynagrodzeniu, co przekłada się na lepszą atmosferę w pracy i pozytywne opinie o pracodawcy.

 

Rekrutacja a Employer Branding

Proces rekrutacyjny jest kluczowym momentem, który decyduje o tym, czy potencjalni pracownicy zdecydują się aplikować do danej firmy. Badanie wykazało, że pracownicy fizyczni korzystają z różnych narzędzi do poszukiwania pracy, z portali internetowych z ofertami pracy na czele. Poziom zadowolenia z procesu rekrutacji odgrywa istotną rolę – aż 73% użytkowników Pracuj.pl uważa, że łatwy i szybki proces rekrutacyjny jest dużym atutem pracodawcy. Ponadto, kandydaci oczekują szybkich decyzji od pracodawców, aż 78% preferuje otrzymanie decyzji w ciągu miesiąca.

 

Sprawny proces rekrutacji zwiększa skłonność pracowników do aplikowania o pracę

 

Sprawny proces rekrutacji zwiększa skłonność pracowników do aplikowania o pracę. Gwarancja decyzji w ciągu maksymalnie dwóch tygodni zwiększa gotowość do wysłania CV u ponad połowy badanych (56%). Efektywne działania rekrutacyjne wpływają więc na aktywność kandydatów, co może być kluczowe dla pracodawców.

Kolejnym istotnym elementem w rekrutacji pracowników fizycznych jest treść ogłoszenia. Widoczne widełki zarobków, dodatkowe premie, czy jasna ścieżka awansu wewnętrznego są czynnikami, które zachęcają do aplikowania o pracę. Natomiast brak informacji o wynagrodzeniu, niejasny opis stanowiska czy skomplikowany proces aplikowania mogą zniechęcić kandydatów. Dlatego ważne jest, aby ogłoszenia były atrakcyjne i klarowne, aby przyciągać odpowiednich kandydatów oraz zminimalizować liczbę rezygnacji z procesu rekrutacyjnego.

Co ciekawe, pracownicy blue collars preferują rekrutację w formie rozmowy telefonicznej, a przesyłanie przez nich CV, listów motywacyjnych i dodatkowych formularzy jest zniechęcające.

 

Jakie działania podjąć, aby zwiększyć ilość zgłoszeń?

Aby zwiększyć ilość zgłoszeń na ogłoszenia o pracę, istotne jest podjęcie odpowiednich działań. Po pierwsze, warto skupić się na opracowaniu klarownych i atrakcyjnych ogłoszeń, w których dokładnie opisane będą wymagania oraz widełki wynagrodzenia. Informacje o wynagrodzeniu są kluczowe, aby przyciągnąć zainteresowanych kandydatów.

Następnie, warto rozważyć publikację ogłoszeń na popularnych portalach pracy, które są często odwiedzane przez poszukujących zatrudnienia.

Dodatkowo, reklamy na platformach społecznościowych, takich jak Facebook, mogą przynieść pożądane rezultaty. Poprzez zbieranie danych kontaktowych od osób zainteresowanych pracą w wybranej lokalizacji, możliwe jest skierowanie spersonalizowanych ofert do potencjalnych kandydatów.

Nie można również zapominać o platformach takich jak LinkedIn, gdzie można zbierać CV od osób zainteresowanych stanowiskami biurowymi, wymagającymi specjalistycznych umiejętności, a więc white collars.

Dzięki odpowiednio zorganizowanym działaniom, możliwe jest zwiększenie ilości zgłoszeń na ogłoszenia o pracę oraz przyciągnięcie odpowiednich kandydatów do procesu rekrutacyjnego.

 

Dzięki odpowiednio zorganizowanym działaniom, możliwe jest zwiększenie ilości zgłoszeń na ogłoszenia o pracę

 

Employer Branding w firmie produkcyjnej – wyróżnij się na rynku!

Jak już pisaliśmy, aż 74% firm produkcyjnych ma problemy ze znalezieniem pracowników. Trudności wiążą się z zatrudnianiem nie tylko pracowników fizycznych, ale też specjalistów IT, pracowników działu HR czy ekspertów z zakresu logistyki. Dlatego tak ważne jest, by firmy z branży produkcyjnej większy nacisk kładły na Employer Branding. Skup się na krótkim procesie rekrutacyjnym, przedstaw kandydatowi jasne warunki zatrudnienia i wynagrodzenia oraz zadbaj o benefity. Dzięki temu będziesz wyróżniać się na rynku i zyskasz najlepszych profesjonalistów!

 

Bibliografia:
https://wyzwaniahr.pracuj.pl/blog/rekrutacja/raport-oczekiwania-pracownikow-fizycznych-i-wyzwania-dla-pracodawcow/
https://info.randstad.pl/randstad-employer-brand-research-2022-raport-krajowy-22/
https://www.manpower.pl/pl/publikacje/blogs/2024/01/11/raport-manpowergroup-niedobor-talentow-2024/

 

Zobacz nasze pozostałe wpisy >