2024-04-03 / BRANDFULL

The Branding Iceberg, czyli brandingowa góra lodowa

Z czym kojarzy Ci się góra lodowa? No może oprócz Titanica? Góra lodowa jest widoczna z powierzchni jedynie w części, zazwyczaj dość małej. Jej ogrom jest ukryty, schowany pod powierzchnią, niewidoczny gołym okiem. Branding, podobnie jak góra lodowa, ma widoczną powierzchnię, ale to, co kryje się poniżej, ma największe znaczenie dla sukcesu marki. Dlatego warto uświadomić sobie, że to, co na powierzchni, to zazwyczaj tylko ułamek tego, co kryje się pod spodem.

 

W tej sekcji dostępna jest zawartość wideo. Wyraź zgodę marketingową na pliki cookie, aby móc ją zobaczyć.

 

A co tam się znajduje?

Odkrywamy to, co leży na dnie brandingowej góry lodowej!

 

Widoczna powierzchnia: logo, kolorystyka, fonty

Na szczycie góry lodowej brandingu znajduje się to, co zwykle jest najbardziej widoczne dla odbiorcy – logo, kolorystyka, fonty. To pierwsze wrażenie, które tworzysz, a więc nie można go lekceważyć, bo to ono często prowadzi do zapamiętania marki, a w dalszej perspektywie lojalizacji klientów. 

Chcesz poznać więcej szczegółów na ten temat? Opisujemy je szerzej w tym artykule.

 

Warstwa komunikacji: slogan i grafika

Niżej znajduje się warstwa komunikacji, obejmująca slogan, grafikę i wszelkie elementy wizualne. To te elementy determinują ton komunikacji i pozostawiają wrażenie w umyśle klienta. Warto więc zadbać o spójność komunikatów i przekazywać jasne wartości.

 

Kultura i wartości: tożsamość marki

Kolejny poziom to głębsze zagadnienia, takie jak kultura firmy i jej wartości. To tożsamość marki, która formuje system, w jaki firma działa, zarówno wewnętrznie, jak i w relacji z klientami. Tutaj konsekwencja staje się istotnym elementem budowania zaufania.

 

Doświadczenie klienta: interakcje i usługi

Poniżej pojawia się warstwa doświadczenia klienta, obejmująca interakcje i świadczone usługi. Każdy punkt kontaktu z klientem ma wpływ na budowanie lub osłabianie marki. Nienaganne doświadczenia klienta to klucz do lojalności i rekomendacji.

 

Podstawowe wartości: misja i cel

W głębi góry lodowej tkwią podstawowe wartości – misja i cel firmy. To one nadają sens istnieniu marki, inspirują pracowników i przyciągają klientów, którzy identyfikują się z jej misją.

 

W głębi marki: tożsamość korporacyjna

Na samym spodzie znajduje się tożsamość korporacyjna, czyli esencja marki. To poglądy i filozofia, które stanowią fundament dla wszystkich działań. Tu rodzi się autentyczność, która przyciąga lojalnych klientów.

 

The Branding Iceberg - brandingowa góra lodowa

 

The Branding Iceberg ujawnia nam, że faktyczna siła marki tkwi głęboko pod powierzchnią. Dla Brandfull fundamentalne jest zrozumienie i uwzględnienie wszystkich warstw, aby pomóc klientom budować trwałe, spójne i silne marki. Jakie są Wasze doświadczenia z poszczególnymi warstwami the Branding Iceberg w kontekście Waszych projektów?

 

Zobacz nasze pozostałe wpisy >