2024-03-28 / BRANDFULL

Jak budować markę w swojej firmie?

Jeśli pracujesz w dużej firmie, zapewne zauważasz, że presja ze strony rynku ciągle rośnie. Jeśli zaś zaczynasz prowadzić biznes, też zauważasz, że o klientów nie jest łatwo. Ważne jest więc, by wyróżnić się na rynku, wzbudzić zaufanie klientów i przyciągnąć ich do siebie. Ale jak? Odpowiedź to: silna i rozpoznawalna marka! Powszechnie kojarzona marka o dobrej reputacji w świecie przemysłu jest na wagę złota. Jak osiągnąć ten cel? Jak zbudować markę małej lub dużej firmy? Odpowiadamy!

 

W tej sekcji dostępna jest zawartość wideo. Wyraź zgodę marketingową na pliki cookie, aby móc ją zobaczyć.

 

Czym jest branding?

Chcąc nadążyć za błyskawicznie zmieniającym się światem i pozostać konkurencyjnym na rynku, należy inwestować tak w produkt jak i w markę. Co to jest marka? Philip Kotler, jeden z pierwszych guru marketingu zdefiniował ją jako “nazwę, termin, symbol, projekt, lub kombinację tych elementów, które mają na celu identyfikację produktów lub usług jednego sprzedawcy, lub grupy sprzedawców oraz różnicowanie ich od konkurentów.” Obecnie, ta definicja bardziej pasuje do identyfikacji wizualnej, bo marka jest czymś więcej niż tylko rozpoznawalnym logo, czy nazwą. Dlatego też krótka, acz treściwa definicja Davida Ogilvy’ego, że „marka to suma doświadczeń, które ludzie mają z twoją firmą” bardziej pasuje do współczesnego rozumienia tego terminu.

Marka ma spełniać 3 podstawowe funkcje:

 • identyfikacja – utożsamianie produktu/usługi z producentem
 • promocja – marka to sposób komunikacji firmy z rynkiem
 • gwarancja – marka potwierdza jakość produktu

Budowanie marki (branding) dla firm przemysłowych odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu ich pozycji na rynku. Polega ono na tworzeniu i promowaniu unikalnego wizerunku firmy oraz jej produktów czy usług. Jest to proces kompleksowy, obejmujący zarówno elementy wizualne, takie jak logo i identyfikacja wizualna, jak i wartości, filozofię firmy czy sposób komunikacji z klientami i partnerami.

 

Branding dla początkujących – od czego zacząć? 5 kroków do rozpoznawalnej marki

Branding jest nieodłącznym elementem strategii biznesowej każdej firmy. Dla przedsiębiorców z branży przemysłowej stworzenie skutecznego brandingu może być wyzwaniem, ale też kluczowym krokiem do osiągnięcia sukcesu. Jak zacząć budować markę? Od czego zacząć? Poznaj 5 kroków, które dzielą Cię od sukcesu w branży!

Wszystkie te rzeczy powinieneś mieć ujęte w swojej strategii marketingowej. Nie masz takiej? Zapraszamy do nas! Umów się na darmową konsultację.

 

Jak budować skuteczną strategię marketingową marki - 5 kroków

 

1. Definiowanie marki i docelowych klientów

Prawdopodobnie znasz swoich klientów najlepiej. Lepiej niż każda agencja czy doradca. To jednak za mało. Twoja wiedza jest bezcenna, ale potrzebuje “przetłumaczenia” na język marketingu. Musisz mieć świadomość tego, komu chcesz sprzedawać, kto potrzebuje Twoich produktów, dlaczego je wybiera. Zastanów się, co Twoja marka ma do zaoferowania? Czym odróżnia się od innych (wartość dodana)? Dlaczego to Twoje produkty, a nie konkurencyjne powinni wybrać klienci? Proste? Nie. Szczególnie w firmach produkcyjnych, gdzie cała koncentracja przyłożona jest w innym miejscu.

 

2. Analiza rynku i konkurencji – te klasyczne analizy trzeba wykonać

Jednym z najważniejszych elementów budowania marki jest analiza rynku i konkurencji. W tym celu można skorzystać z wielu różnych narzędzi do zebrania danych na temat preferencji klientów, trendów rynkowych, potrzeb rynkowych i konkurencji. Wybierz jedno lub kilka z podanych metod, by określić swoje miejsce na rynku i zdefiniować obszary do rozwoju:

 • Analiza SWOT – Ocena mocnych i słabych stron firmy oraz zewnętrznych szans i zagrożeń. Ta analiza może ułatwić zrozumienie swojej pozycji na rynku i konkurencji.
 • Analiza PESTEL – Ta może zainteresować Cię, szczególnie jeśli pracujesz w dużym przedsiębiorstwie. PESTEL to badanie czynników politycznych, ekonomicznych, społecznych, technologicznych, ekologicznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na działalność firmy i rynek.
 • Macierz BCG – Macierz BCG to narzędzie analizy strategicznej stosowane w zarządzaniu portfelem produktów lub biznesów. Składa się z dwóch wymiarów: udziału rynkowego produktu/biznesu oraz tempa wzrostu rynku. Na podstawie tych dwóch czynników produkty są umieszczane w jednym z czterech kwadrantów: „Gwiazdy”, „Znaki zapytania”, „Dojne krowy” i „Psy”. Gwiazdy to produkty o wysokim udziale rynkowym i szybkim tempie wzrostu, znaki zapytania to te z wysokim tempem wzrostu, ale niskim udziałem rynkowym, dojne krowy to te o wysokim udziale rynkowym, ale niskim tempie wzrostu, natomiast psy to produkty/biznesy o niskim udziale rynkowym i niskim tempie wzrostu. Macierz BCG pomaga firmom zrozumieć, które produkty wymagają większych nakładów, rozwijania, zatrzymania lub wycofania z rynku, co umożliwia efektywne zarządzanie portfelem produktów.
 • Analiza konkurencji – Badanie działalności konkurentów, ich produktów/usług, strategii marketingowych, cen, siły sprzedaży itp. Można to zrobić poprzez analizę ich stron internetowych, materiałów marketingowych, raportów finansowych itp.
 • Analiza danych – Korzystanie z narzędzi do analizy danych, takich jak Google Analytics, aby zrozumieć zachowania użytkowników w internecie, ich preferencji oraz skuteczności działań marketingowych.
 • Badania trendów – Śledzenie najnowszych trendów w branży, na przykład poprzez czytanie raportów branżowych, uczestnictwo w konferencjach branżowych i monitorowanie mediów społecznościowych.
 • Analiza segmentacji rynku – Dzielenie rynku na segmenty według różnych kryteriów, takich jak wiek, płeć, lokalizacja geograficzna, preferencje zakupowe, aby lepiej zrozumieć swoją docelową grupę klientów i dostosować ofertę do ich potrzeb. Analiza ta może również obejmować duże jednostki, jak firmy, z którymi współpracujesz B2B.

 

3. Określenie celów i wartości marki

Kiedy już znasz swoją konkurencję, wiesz, co możesz zaoferować swoim klientom i jakie są Twoje mocne i słabe strony, następnym ważnym krokiem jest określenie wartości i misji firmy.

Wartości marki to fundament, na którym buduje się wizerunek firmy. Określenie wartości pomaga nie tylko w tworzeniu spójnej komunikacji z klientami, ale także w podejmowaniu decyzji dotyczących produktów, działań marketingowych i sposobu interakcji z pracownikami i społecznością.

Określenie celów marki pomaga firmie ustalić, dokąd chce zmierzać w przyszłości. Cele mogą obejmować osiągnięcie określonego poziomu sprzedaży, dotarcie do nowych rynków lub wprowadzenie innowacyjnych produktów i usług. Bez jasno określonych celów trudno jest prowadzić skuteczną strategię biznesową. Posiadanie klarownych celów i wartości marki pozwala na konsekwentne działanie we wszystkich obszarach działalności firmy. Klienci oczekują spójności w komunikacji i zachowaniu marki, a określenie celów i wartości jest kluczowym krokiem w jej zapewnieniu.
Więcej na ten temat znajdziesz między innymi TUTAJ – brand purpose to bardzo ważny obszar, który pozwoli zrozumieć lepiej markę i produkty Twoim klientom, ale też pracownikom.

 

4. Tworzenie identyfikacji wizualnej, czyli logo… i wiele więcej!

Spójny wizerunek marki, w tym logo, kolory, czcionki i inne elementy identyfikacji wizualnej jest niezwykle ważny w procesie budowania brand awareness (świadomości marki). Wszystkie elementy graficzne powinny być starannie dopasowane do charakteru marki, by jak najwierniej oddać to, co ma do zaprezentowania. Aby zachować pełną spójność elementów graficznych, warto stworzyć brandbooka (księgę znaku). Brandbook to obszerne opracowanie wszystkich elementów graficznych firmy, wraz z ich zastosowaniem, zasadami wykorzystania i wytycznymi. Chcesz odkryć potencjał brandbooka? Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

 

5. Budowanie świadomości marki – niech dowiedzą się o nas wszyscy!

Następnym krokiem do budowania świadomości marki jest zwiększenie swojej obecności w sieci i realnym świecie. Warto więc zastosować kilka strategii promocyjnych. W przypadku firm przemysłowych najlepiej sprawdza się strategia mieszana, czyli zarówno reklama online, jak i tradycyjna. Małe firmy z ograniczonym budżetem, z pewnością świetnie odnajdą się w Internecie. W przypadku narzędzi internetowych można postawić na media społecznościowe, marketing treści, czy płatne reklamy (PPC). Z tradycyjnych metod można wykorzystać ulotki, banery, udział w eventach branżowych, czy też wielka, świecąca instalacja na kominie!

 

Rebranding firmy

 

A co z rebrandingiem? Kiedy go zrobić?

Jeśli Twoja firma istnieje od lat, ale podejmowane działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, czas na zmianę. Wtedy to możliwym scenariuszem na ożywienie swojej marki może być rebranding, czyli branding… na nowo!

Rebranding to proces zmiany marki, w tym m.in. nazwy, logo, wizerunku, komunikacji, aby odświeżyć wizerunek firmy lub produktu. Dziś wiele firm, szczególnie przemysłowych jest jeszcze wciąż przed tym procesem, więc robiąc go teraz, można wyprzedzić konkurencję.

Firmy mogą decydować się na rebranding w sytuacjach takich jak:

 • Konsolidacja lub restrukturyzacja – Rebranding może pomóc w ujednoliceniu wizerunku i komunikacji, gdy firma łączy się z inną w wyniku fuzji, konsolidacji, czy restrukturyzacji.
 • Rozszerzenie oferty produktowej – Jeśli firma rozszerza swoją ofertę o nowe produkty lub usługi, rebranding może pomóc w lepszym dostosowaniu do nowych segmentów rynku.
 • Odświeżenie wizerunku – Zmiana strategii biznesowej lub zdefiniowanie swojego wizerunku to kolejny powód, dla którego rebranding może być skutecznym narzędziem do przyciągnięcia uwagi klientów i odbiorców.
 • Zmiana wartości – Jeśli firma chce zmienić sposób, w jaki jest postrzegana przez klientów, np. aby lepiej odzwierciedlać swoje wartości lub zaangażowanie społeczne, rebranding może być skuteczną strategią.
 • Adaptacja do zmieniających się trendów rynkowych – Rebranding może być stosowany, aby dostosować firmę do zmieniających się preferencji klientów, trendów czy nowych technologii w branży przemysłowej.

 

Branding, rebranding… a czym jest employer branding?

Employer branding to nic innego, jak budowanie wizerunku pracodawcy. W obliczu rosnącej konkurencji i walki o najlepszych pracowników, pozytywny wizerunek firmy, jako pracodawcy staje się kluczowym narzędziem w pozyskiwaniu i utrzymaniu wysoko wykwalifikowanych pracowników. Duże firmy, często kojarzone z tradycyjnymi i dość konserwatywnymi środowiskami pracy, muszą aktywnie budować pozytywny wizerunek, aby przyciągać nowe talenty i zatrzymywać obecnych pracowników. Wpływają na to różnorodne czynniki, takie jak warunki pracy, możliwości rozwoju zawodowego, a także reputacja firmy na rynku.

Zadowoleni pracownicy są nieocenionym wsparciem w budowaniu marki. Dlatego warto zaprosić swoich pracowników do budowania świadomości marki. Employee advocacy to skuteczna strategia, która nie tylko przyciąga kandydatów na pracowników, ale też klientów. Bo to pracownicy tworzą firmę, a ich zaangażowanie, wiedza i zadowolenie z pracy są najlepszym dowodem na to, że firma jest godna zaufania.

 

Employer branding

 

Branding – czym jest i jak go zaplanować? Już wiesz!

Poprzez świadome budowanie marki, przedsiębiorstwa te mogą wyróżnić się spośród konkurencji, budować zaufanie klientów oraz zwiększać swoją wartość rynkową. Dziś skutecznych działań brandingowych potrzebuje szczególnie obszar przemysłowy, który na tym polu często jeszcze niedomaga. Ważne jest, aby branding odzwierciedlał nie tylko jakość produktów czy usług, ale również wartości, jakie firma reprezentuje oraz jej misję. Powinien również objąć działania employer brandingowe, skierowane do obecnych i potencjalnych pracowników. Spytajcie w swoich kadrach / działach HR – na pewno potwierdzą, że o pracowników coraz trudniej.

Dzięki spójnej strategii brandingowej firma może osiągnąć trwałe relacje z klientami, zwiększyć lojalność oraz przyciągnąć nowych odbiorców. W efekcie dobrze zaplanowany i realizowany branding staje się kluczowym narzędziem w budowaniu sukcesu biznesowego dla firm.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu uznałeś, że w Twojej firmie marka nie jest odpowiednio zaopiekowana, zapraszamy do nas! Umów się na darmową konsultację.

 

Zobacz nasze pozostałe wpisy >