2024-01-12 / BRANDFULL

Social media manual – part 1. Jak stworzyć profil na Linkedin?

Jak Cię widzą, tak o Tobie mówią, albo kto woli poznasz profesjonalistę po profilu jego. Każdy szanujący się specjalista powinien mieć skrupulatnie wypełniony i regularnie prowadzony profil na LinkedIn. Jeśli chcesz być uznawanym za eksperta w swojej dziedzinie, szukasz nowych klientów, czy chcesz znaleźć najlepszych specjalistów, stworzenie profilu na LinkedIn jest nieodzownym elementem sukcesu. Poznaj kroki i wskazówki, które pomogą Ci stworzyć profesjonalny i przyciągający profil.

 

Dlaczego posiadanie profilu na LinkedIn jest ważne?

LinkedIn to platforma społecznościowa dla specjalistów z różnorodnych branż, właścicieli firm oraz osób reprezentujących instytucje czy zarządzające nimi. Inaczej niż inne platformy społecznościowe, LinkedIn służy do nawiązywania kontaktów zawodowych, udostępnianiu treści i materiałów związanych z pracą i rozwojem umiejętności. Platforma ta powstała w 2003 roku, co czyni ją jedną z najstarszych w sieci i obecnie jest największym portalem zawodowym na świecie. Aby uzmysłowić Wam jak dużą, przytoczmy trochę liczb:

 • LinkedIn jest obecnie dostępny w 26 językach, w tym polskim.
 • LinkedIn ma aktualnie ponad miliard użytkowników z ponad 200 krajów świata.
 • W Polsce aktywnych na LinkedIn jest ponad 6 milionów osób.
 • W każdej sekundzie, na LinkedIn wysyłane jest 140 aplikacji. (źródło: LinkedIn) 

 

LinkedIn jest nie tylko platformą do poszukiwania pracy, ale także narzędziem do budowania i utrzymywania relacji zawodowych. To miejsce, gdzie możesz dzielić się swoim doświadczeniem, zdobywać nowe umiejętności, a także być na bieżąco z najnowszymi trendami w branży. Ponadto wielu pracodawców korzysta z LinkedIn do poszukiwania potencjalnych kandydatów, co sprawia, że posiadanie kompletnego i atrakcyjnego profilu staje się kluczowe dla sukcesu zawodowego.

Warto inwestować czas w rozwijanie swojego profilu na LinkedIn, ponieważ może to otworzyć drzwi do nowych możliwości zawodowych, umożliwiając budowanie silnej sieci zawodowej i promowanie swojej marki osobistej w środowisku biznesowym.

 

Po co Ci LinkedIn? Czyli ustal sobie cel

Twój profil na LinkedIn może służyć różnym celom. Ważne jest więc, by przed rozpoczęciem pracy nad tworzeniem idealnego profilu na LinkedIn zadać sobie kilka pytań:

 • Dlaczego chcesz stworzyć profil na LinkedIn?
 • Jaki jest Twój cel?
 • Kogo uwagę chcesz przyciągnąć?

 

Oto kilka przykładów, jak można wypozycjonować swój profil na LinkedIn:

 • pracownik
 • pracodawca
 • dostawca usług
 • inwestor
 • partner biznesowy
 • ekspert w branży

Ogranicz się do wyboru maksymalnie 2-3 ról, jakie chcesz, aby Twój profil na LinkedIn spełniał. Następnie, rozpocznij  tworzenie profilu.

 

 

10 kroków do perfekcyjnego profilu na LinkedIn

Czas przejść do konkretów! Sprawdź, jak stworzyć profil na LinkedIn, który przyciągnie uwagę!

 

1. Podstawowe informacje

Sprawdź, czy podstawowe informacje na Twoim profilu są aktualne i kompletne. Co powinno znajdować się na profilu LinkedIn?

 • imię i nazwisko (nigdy odwrotnie!)
 • dane kontaktowe (adres email)
 • atrakcyjny opis z użyciem słów kluczowych (min. 40 słów)
 • branża (obecna lub docelowa)
 • spersonalizowany link do profilu (URL możesz zmienić w ustawieniach)
 • profesjonalne, naturalne zdjęcie profilowe
 • neutralne zdjęcie w tle

 

2. Doświadczenie zawodowe

Wprowadź szczegółowe informacje o poprzednich miejscach pracy, obejmując stanowiska, opisy obowiązków i osiągnięcia. Podkreśl osiągnięcia mierzalne, aby zwrócić uwagę pracodawców. Dzięki temu pokażesz, jaką wartość i doświadczenie możesz wnieść do nowej firmy. 

 

3. Edukacja i kwalifikacje

Wprowadź informacje o swoim wykształceniu, skończonych kursach i zdobytych certyfikatach. Ciągły rozwój to coś, co doceniają pracodawcy. Pokaż, że stale podnosisz swoje kompetencje i nie stoisz w miejscu.

 

4. Zakres umiejętności

Dodaj kluczowe umiejętności związane z twoim obszarem zawodowym (min. 5). Pamiętaj, że widoczne jest tylko kilka pierwszych umiejętności, dlatego te najważniejsze umieść na czele listy. Poproś znajomych o potwierdzenie tych umiejętności, aby zwiększyć ich wiarygodność.

 

5. Opinie i rekomendacje

Poproś kolegów z pracy, czy przełożonych o napisanie referencji. Pozytywne opinie są kluczowe dla budowania zaufania.

 

6. Dodatki multimedialne

Dodaj prezentacje, projekty, artykuły, lub linki do portfolio, aby urozmaicić swój profil i pokazać swoje osiągnięcia.

 

7. Tworzenie sieci kontaktów

Połącz się z ludźmi w swojej branży, uczelni, oraz z aktualnymi i byłymi kolegami z pracy. Dodaj min. 200, a najlepiej 500+ kontaktów.

 

8. Ustawienia prywatności

Skonfiguruj ustawienia prywatności zgodnie z własnymi preferencjami. Bądź ostrożny z informacjami prywatnymi – skoncentruj się na zawodowych aspektach swojego życia.

 

9. Regularne aktualizacje

Aktualizuj swój profil regularnie, zwłaszcza jeśli zmieniły się Twoje obowiązki, umiejętności lub miejsce pracy.

 

10. Aktywność

Komentuj, udostępniaj i reaguj na treści innych użytkowników. Twórz wartościowe posty, by wyrobić sobie opinię eksperta. Pamiętaj o regularności!

 

Profil LinkedIn – Twój klucz do sukcesu zawodowego

Stworzenie profesjonalnego profilu na LinkedIn to istotny krok w dzisiejszym dynamicznym świecie zawodowym. Wirtualna wizytówka na tej platformie może otworzyć drzwi do nowych możliwości, umożliwiając budowanie relacji, dzielenie się wiedzą oraz zdobywanie nowych umiejętności. Skrupulatnie wypełniony i dobrze zarządzany profil na LinkedIn może przynieść Ci mnóstwo pożytku – od korzyści wizerunkowych, przez zbudowanie marki osobistej, aż po zdobycie nowej pracy. Pamiętaj, że aktywność na LinkedIn nie kończy się jedynie na założeniu profilu – regularne aktualizacje, udział w dyskusjach oraz budowanie sieci kontaktów są kluczowe

LinkedIn to nie tylko miejsce do poszukiwania pracy, ale również – a może przede wszystkim – platforma do budowania pozycji eksperta, dzięki której możesz wyróżnić się w tłumie profesjonalistów. Dlatego warto poświęcić czas na skrupulatne wypełnienie swojego profilu, zadbać o wysokiej jakości treści i być aktywnym członkiem społeczności. Twoja obecność na LinkedIn może okazać się decydującym elementem w budowaniu długotrwałej i udanej kariery zawodowej. Twój profil mówi o Tobie więcej niż tradycyjne CV – niech opowie Twoją unikalną historię zawodową!

 
Bibliografia: 

1. https://news.linkedin.com/about-us#Statistics

2. https://www.linkedin.com/pulse/jak-stworzy%C4%87-perfekcyjny-profil-na-linkedin-krok-po-kroku-zadro%C5%BCna/?originalSubdomain=pl 

 

Zobacz nasze pozostałe wpisy >