2024-02-22 / BRANDFULL

Social Media dla Twojego biznesu – Digital Global Overview Report

Media społecznościowe od lat odgrywają kluczową rolę w strategiach marketingowych firm na całym świecie. Ich potęga w biznesie stale rośnie, umożliwiając firmom dotarcie do swojej grupy docelowej w sposób skuteczny i efektywny. W dzisiejszym świecie, gdzie konkurencja jest coraz bardziej zacięta, obecność na platformach społecznościowych staje się nie tylko ważna, ale wręcz niezbędna dla sukcesu biznesowego. Jak obecnie kształtuje się popularność poszczególnych serwisów? Poznaj najnowsze statystyki.

 

Przyjrzyjmy się statystykom, czyli o liczbie ludzi w Internecie słów kilka

Aby dokładniej zrozumieć, jakich liczbach mówimy w kontekście mediów społecznościowym, spójrzmy najpierw na szerszy obrazek, czyli wszystkich użytkowników Internetu. Według raportu Digital 2023 Global Overview Report opracowanego we współpracy z Meltwater i We Are Social, na świecie mamy już 8.1 miliarda ludzi. Ilu z nich korzysta z sieci?

  • spośród wszystkich ludzi na świecie 5,16 miliarda osób ma dostęp do internetu, co daje nam 64,4% populacji korzystającej z sieci.
  • ze smartfonów korzysta 5,44 miliarda ludzi, co stanowi to 68% światowej populacji.

A jak te dane wyglądają w odniesieniu do Polski? Te dane mocno zaskakują!

  • aż 36,68 mln osób, czyli 88,4% Polaków korzysta z Internetu.
  • konto na przynajmniej jednym portalu społecznościowym ma 27,5 mln rodaków, co daje 66,3% całej populacji Polski.

Liczby te wciąż wzrastają, dlatego też w momencie pisania tego postu mogą być jeszcze wyższe. To jednoznacznie wskazuje, że Internet to światowa potęga, a nasz kraj mocno wyróżnia się ze względu na liczbę osób z dostępem do sieci.

 

Najpopularniejsze serwisy społecznościowe 2023/2024

Przejdźmy teraz do meritum, czyli tego, jak kształtuje się popularność poszczególnych mediów społecznościowych. Dane te mogą pomóc Ci wybrać najlepszy kanał dotarcia do Twoich klientów. Chcesz wiedzieć, która platforma ma najwięcej użytkowników? Sprawdźmy najnowsze statystyki!

 

 

1. Facebook – niekwestionowany lider

Już od kilku dobrych lat Facebook wiedzie prym wśród mediów społecznościowych. Konto na Facebooku ma obecnie niemal każdy – od młodzieży, po osoby starsze. Mimo tego, że wielu wieszczyło upadek tej platformy, to ona wciąż ma się świetnie z 2,958 miliarda użytkownikami miesięcznie. To aż 37% światowej populacji! Przyrost użytkowników rok do roku to jedynie 1.6%, co pokazuje, że Facebook powoli staje się mniej popularny, jednak nadal warto tam być!

Facebook ma spory potencjał reklamowy. Statystycznie, najbardziej aktywnymi odbiorcami reklam na Facebooku są mężczyźni w wieku od 18 do 34 lat. Jeśli to Twój target, koniecznie komunikuj się na FB!

 

2. YouTube – dla miłośników wideo i nie tylko

Drugie miejsce w rankingu najpopularniejszych platform social media zajął YouTube. Miesięcznie, YouTube przyciąga 2.5 miliarda użytkowników. Jedną z charakterystycznych cech tej platformy jest długość sesji użytkowników. Jest ona najdłuższa spośród wszystkich wymienionych platform i wynosi 23 minuty. Nie da się ukryć, że oglądanie treści na YouTube do dla niejednego użytkownika internetu źródło nieskończonej rozrywki. Ale YouTube to nie tylko śmieszne filmiki. YouTube ma też ogromny potencjał edukacyjny, dlatego wiele firm tworzy wartościowe filmy, które zwiększają świadomość klientów.

 

 

3. Instagram, czyli estetyka przede wszystkim

Kto nie lubi czasem popatrzeć sobie na wymuskane, estetyczne zdjęcia wrzucane przez influencerów? Instagram jest do tego idealnym miejscem. Z ponad 2 miliardami aktywnych użytkowników, Instagram stał się światową potęgą z ogromnym potencjałem marketingowym. Instagram zrzesza młodych ludzi (najwięcej użytkowników 18-34 lata). Oprócz estetycznych zdjęć cieszących oczy Instagram gromadzi wielu influencerów, z którymi firmy mogą podjąć współpracę. Na Instagramie, tak samo, jak na innych platformach są też płatne reklamy (Instagram Ads).

 

Co dalej? Pozostałe miejsca w rankingu

Oprócz wielkiej trójki mamy również wiele innych znanych platform społecznościowych. Jak kształtuje się ich popularność?

4. WhatsApp (2 mld użytkowników)
5. TikTok (1.6 mld użytkowników)
6. WeChat (1.3 mld Użytkowników)
7. Messenger (1 mld użytkowników)
8. Telegram (800 mln użytkowników)
9. Snapchat (750 mln użytkowników)
10. Douyin (600 mln użytkowników)

 

 

A gdzie w tym wszystkim LinkedIn?

Choć LinkedIn nie znalazł się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych platform społecznościowych, to jego znaczenie cały czas wzrasta. LinkedIn, będący platformą skupioną na zawodowych relacjach i biznesowych możliwościach, odgrywa niezwykle istotną rolę dla wielu firm.

LinkedIn umożliwia firmom budowanie profesjonalnego wizerunku, pozyskiwanie klientów oraz rekrutowanie najlepszych talentów. Dzięki swoim funkcjom, takim jak LinkedIn Ads czy LinkedIn Company Pages, firmy mogą skutecznie promować swoje produkty i usługi, budować zaufanie oraz rozpoznawalność marki.

Ponadto LinkedIn staje się coraz bardziej interaktywny, oferując możliwość publikowania treści, tworzenia grup dyskusyjnych oraz udziału w wydarzeniach branżowych. To wszystko sprawia, że LinkedIn to nie tylko platforma do poszukiwania pracy, ale także istotne narzędzie dla firm, które chcą osiągnąć sukces w świecie biznesu.

 

Ranking social media – w które Ty zainwestujesz?

Przytoczony przez nas ranking jednoznacznie wskazuje, że media społecznościowe to nieodłączny element naszej codzienności. Stały się one także dużą częścią strategii budowania marki biznesowej w dzisiejszym cyfrowym świecie. Jednakże istnieje pewna powszechna nieścisłość: przekonanie, że firma musi być obecna na każdej popularnej platformie społecznościowej, aby odnieść sukces. Nic bardziej mylnego. Kluczem do skutecznej obecności w mediach społecznościowych jest wybór tych platform, które najlepiej odpowiadają charakterowi i potrzebom docelowej grupy odbiorców.

Warto zrozumieć, że nie trzeba być wszędzie, aby dotrzeć do klientów. Niezależnie od tego, czy prowadzisz małą lokalną firmę, czy globalną korporację, kluczowe jest zrozumienie, gdzie przebywa Twoja docelowa grupa odbiorców w świecie online. Nie zawsze będą to najpopularniejsze platformy społecznościowe.

Na przykład, jeśli Twoja firma skupia się na branży B2B i chce dotrzeć do profesjonalistów oraz decydentów biznesowych, to LinkedIn może być bardziej skuteczną platformą niż Instagram czy TikTok. Z kolei, jeśli Twoja firma oferuje produkty związane z wizualną estetyką, takie jak moda, design czy sztuka, to Instagram lub Pinterest mogą być bardziej odpowiednie.

Wybór właściwego medium społecznościowego pozwoli Ci efektywniej angażować się ze swoją docelową grupą odbiorców, tworzyć bardziej wartościowe treści oraz budować trwałe relacje z klientami. Ponadto umożliwi Ci skuteczniejsze monitorowanie efektów i analizę wyników Twoich działań marketingowych.

 

Źródła:

  • rekinysukcesu.pl/blog/social-media/najpopularniejsze-media-spolecznosciowe-2023-2024-ranking#ranking-najpopularniejszych-mediow-spolecznosciowych-20232024
  • grupainfomax.com/blog/social-media-w-polsce-i-na-swiecie-raport-digital-2023
  • infocraft.pl/najwieksze-platformy-spolecznosciowe-2024

 

Zobacz nasze pozostałe wpisy >