2024-01-25 / BRANDFULL

Elementy graficzne w SoMe – optymalne formaty dla Facebooka, Instagrama, LinkedIn, X i TikToka

W cyfrowym świecie, w którym żyjemy, obecność w mediach społecznościowych stała się nieodzownym elementem strategii marketingowej każdej firmy. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał takich platform jak Facebook, Instagram, LinkedIn, X, czy TikTok, niezbędne jest przystosowanie się do specyficznych wymagań dotyczących elementów wizualnych. Czy wiesz, jakie są optymalne formaty graficzne dla każdej z tych platform?  Dowiedz się, jakie wytyczne są obecnie stosowane w najpopularniejszych serwisach SoMe. 

 

Popularność mediów społecznościowych w Polsce

Nie od dziś wiadomo, że media społecznościowe to potęga. Z raportu Digital Poland wynika, że aż 27.5 mln Polaków aktywnie używa jakiejś platformy społecznościowej. Wśród najpopularniejszych platform w naszym kraju znajdują się Facebook, Instagram, LinkedIn, X (dawniej Twitter) i TikTok. Platformy te nie tylko dostarczają rozrywki, czy służą do komunikacji, ale mają również olbrzymi potencjał marketingowy i sprzedażowy. Jako że obraz jest bardziej wymowny niż tekst, należy skoncentrować się na estetyce profili firmowych. Warto więc korzystać z grafik dopasowanych pod kątem konkretnych wymiarów, by przystosować się do algorytmów i zyskać większy zasięg, a co za tym idzie, większe zaangażowanie odbiorców. 

 

Elementy graficzne w Social Media

Formaty graficzne są kluczowym elementem skutecznej strategii marketingowej dla biznesów. Dopasowane do specyficznych wymagań platform grafiki przyciągają uwagę użytkowników, budując rozpoznawalność marki i zachęcając do interakcji. Wspiera to kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy, co w efekcie przekłada się na wzrost lojalności klientów i osiąganie lepszych wyników biznesowych. Jakie są aktualne wytyczne dotyczące różnych formatów graficznych w najpopularniejszych portalach? 

 

Bezpieczny obszar grafiki

Zanim dowiesz się, jakie wymiary powinny mieć elementy graficzne w wymienionych mediach społecznościowych, warto zapoznać się z terminem “bezpieczny obszar grafiki”. Bezpieczny obszar to istotny aspekt przy projektowaniu grafiki, szczególnie gdy bierze się pod uwagę różne urządzenia i rozmiary ekranów. Dla większości platform społecznościowych rekomenduje się umieszczanie najważniejszych informacji w środkowej części grafiki, aby były one widoczne zarówno na większych ekranach komputerów, jak i na mniejszych ekranach smartfonów.

 

Facebook: dynamiczny i przystosowany do różnych urządzeń

Facebook to potężne narzędzie do promocji, a odpowiednio dostosowane grafiki mogą znacznie zwiększyć zasięg postów. Pamiętaj, że Facebook jest często przeglądany na różnych urządzeniach, więc grafiki powinny być responsywne i atrakcyjne zarówno na komputerze, jak i na smartfonie. Zalecane formaty dla platformy Facebook to:

 • zdjęcie profilowe: 180 x 180 pikseli
 • zdjęcie w tle: 820 x 360 pikseli
 • grafika w poście (pozioma): 1200 x 628 pikseli
 • grafika standardowa: 1200 x 1006 pikseli
 • relacja (Story)/ rolka: 1080 x 1920 pikseli
 • grafika kwadratowa: 1080 x 1080 pikseli

Rekomendowane proporcje to 1.91:1 dla obrazów i 16:9 dla wideo. 

Pamiętaj, by zawsze odpowiednio nazwać pliki – zrezygnuj z ciągu przypadkowych znaków na rzecz bardziej opisowej nazwy.

Z racji tego, że grafiki dopasowują się do urządzenia i często ucinają marginesy, warto unikać umieszczania ważnego przekazu w skrajnych częściach grafik. 

 

 

Instagram: wizualna strona biznesu

Instagram to platforma, która kładzie ogromny nacisk na estetykę i wizualną atrakcyjność. Popularne na tej platformie są formaty kwadratowe, pionowe oraz panoramiczne. Warto również używać formatu 4:5, który jest powszechnie akceptowany i wykorzystywany w sekcji Instagram Stories. Warto stosować kreatywne efekty wizualne, aby przyciągnąć uwagę użytkowników. Każdy z elementów wizualnych Instagrama powinien mieć następujące wymiary: 

 • zdjęcie profilowe: 110 x 110 pikseli
 • grafika w poście (kwadrat): 1080 x 1080 pikseli
 • grafika w poście (portret): 1080 x 1350 pikseli
 • grafika w poście (panorama): 1080 x 608 pikseli
 • wideo w poście: maksymalnie 1080 x 1350 pikseli (do 60 sekund)
 • relacja (Story): 1080 x 1920 pikseli
 • karuzela: 1080 x 1080 pikseli (dla każdego slajdu)

 

LinkedIn: profesjonalizm w świecie biznesu

LinkedIn to miejsce, gdzie profesjonalizm jest kluczowy. Posty z obrazami generują większe zaangażowanie, więc warto, by były estetyczne. Zadbaj o czytelność tekstu, stosując kontrastujące kolory i czcionki o dobrej czytelności. Rekomendowane formaty to:

 • zdjęcie profilowe: 400 x 400 pikseli
 • zdjęcie w tle (profil osobisty): 1584 x 396 pikseli
 • zdjęcie w tle (profil firmowy): 1128 x 191 pikseli
 • grafika w poście: 1200 x 628 pikseli
 • grafika kwadratowa / karuzela: 1080 x 1080 pikseli (dla każdego slajdu)

 

 

X: szybkość i wrażliwość na trendy

W świecie platformy X, gdzie informacje przemieszczają się z prędkością światła, ważne jest szybkie przyciągnięcie uwagi. Grafiki powinny być klarowne i łatwo dostrzegalne nawet przy pospiesznym przewijaniu. Unikaj zbyt skomplikowanych kompozycji, a zamiast tego postaw na prostotę i zwięzłość. Zalecane formaty to:

 • zdjęcie profilowe: 400 x 400 pikseli
 • zdjęcie w tle: 1500 x 500 pikseli
 • grafika w poście: 1200 x 675 pikseli
 • wideo w poście: Maksymalnie 1920 x 1200 pikseli
 • relacja: 1080 x 1920 pikseli
 • grafika kwadratowa / karuzela: 1200 x 1200 pikseli (dla każdego slajdu)

 

TikTok: błyskawiczna rozrywka

TikTok to platforma, która zdobyła dużą popularność, zwłaszcza wśród młodzieży, dzięki krótkim, kreatywnym wideo. Wymiary obrazów i filmów są zazwyczaj dopasowywane do pionowego formatu, co umożliwia pełne wykorzystanie ekranu smartfona. Zdjęcie profilowe i wideo w tle są kluczowymi elementami pierwszego wrażenia, dlatego warto zadbać o ich estetykę i zgodność z charakterem treści na TikToku. Równie popularne są relacje (Stories) i karuzele, które umożliwiają bardziej zaawansowane formy prezentacji treści. Na TikToku możesz używać takich formatów, jak:

 • zdjęcie profilowe: 200 x 200 pikseli
 • zdjęcie w tle: 1080 x 1920 pikseli
 • standardowy film: 1080 x 1920 pikseli
 • grafika kwadratowa / karuzela: 1080 x 1080 pikseli (dla każdego slajdu)
 • grafika reklamowa: 1080 x 1920 pikseli

Przy tworzeniu filmików na TikTok trzeba pamiętać o podstawowej zasadzie proporcji 9:16 – tę proporcję przełożyć można na wymiar 1080 x 1920 px. Najważniejsza jest jednak jakość – im lepsza rozdzielczość tym lepiej oceniany będzie nasz filmik.

 

Dopasowanie grafiki do formatów każdej platformy społecznościowej jest kluczowym elementem skutecznej strategii marketingowej.

Facebook, Instagram, LinkedIn, X i TikTok mają zróżnicowane wymagania co do formatów graficznych, a zrozumienie tych różnic pozwoli Ci na efektywne budowanie wizerunku marki w świecie mediów społecznościowych. Kreatywność, responsywność i reakcja na trendy przełoży się na skuteczną komunikację z grupą docelową.

Opracowanie nadrzędnego Key Visual, czyli graficznego motywu przewodniego dla danego kanału ułatwi Ci budowanie spójnych i estetycznych grafik, a odbiorcy pozwoli lepiej zapamiętać przekaz.

Pamiętaj, że wymiary mogą się zmieniać w zależności od aktualizacji platformy, dlatego zawsze sprawdzaj najnowsze wytyczne dotyczące formatów graficznych. Warto również dobrać elementy graficzne do specyfiki każdej platformy, aby pozyskać najlepsze rezultaty w zakresie zaangażowania użytkowników.

A Ty? Jakie platformy społecznościowe wykorzystujesz? 

 

Zobacz nasze pozostałe wpisy >